Vyhledávání v nápovědě
Zpětná vazba
Zpětná vazba
Systém MISYS-WEB
Systém MISYS-WEB
Systém MISYS-WEB je grafický systém, který slouží k zobrazení vybraných grafických podkladů. Nad nimi může provádět některé grafické, popřípadě databázové operace. Systém se skládá z hlavního panelu, panelu nástrojů, orientační přehledky, funkčního panelu a konsoly.


Hlavní panel
Hlavní panel
Hlavní panel obsahuje grafickou plochu, do které se zobrazují všechna vybraná data a některé pomocné kresby, které mohou vzniknout po činnosti výpočetních funkcí. Po ukončení výpočetních operací pomocná kresba zůstane na grafické ploše zachována. Během zadávání některých operací se na grafickou plochu vykreslují dočasné pomocné kresby, které po ukončení operace zmizí (např. opsaný obdélník u detailu). Na grafické ploše se také může zobrazit plovoucí menu, pomocí něhož se ovládají některé funkce.
Nástroje
Panel nástrojů
Panel nástrojů obsahuje obrazová tlačítka, pomocí kterých se aktivují všechny funkce aplikace MISYS-WEB. Pokud se kurzorem najede na některé z těchto tlačítek, objeví se stručný popis tlačítka. Panel nástrojů se nachází v horní části obrazovky aplikace MISYS-WEB. Některé operace lze aktivovat i pomocí tzv. horkých kláves.
Orientační přehledka
Orientační přehledka
Obrazovka programu obsahuje vpravo nahoře grafický panel, ve kterém je zobrazena úvodní přehledka dat. Klikneme-li myší na některé místo v této přehledce, provede se vycentrování mapy v hlavním rámu podle bodu, který odpovídá souřadnicím kliku myši v orientační přehledce. Činnost orientační přehledky je možné modifikovat pomocí operace Nastavení systému.
Funkční panel
Funkční panel
Nachází se v pravé části aplikace MISYS-WEB. Jeho obsah se liší podle druhu zvolené operace a slouží zpravidla k zadávání doplňkových informací ke zvolené operaci. Po výběru některých operací se provede překreslení funkčního panelu. Funkční panel obsahuje zpravidla formulář, ve kterém se zadávají doplňkové informace, které ovlivňují činnost vybrané operace. Např. zadání úhlu otočení u operace Otočení nebo zadání hodnoty měřítka u operace Měřítko zobrazení. Po startu systému je v pravém panelu seznam dostupných témat a území.
Konsola
Konsola
Pro textový výstup některých operací slouží tzv. konsola, která se nachází ve spodní části obrazovky systému MISYS-WEB. Do konsoly se zapisují údaje o vypočtené vzdálenosti dvou bodů a o hodnotě jejich směrníku a údaje o vypočtené výměře. Na konsolu se vypisují také údaje o identifikovaných objektech. V pravém horním rohu konsoly jsou dvě ikony, jedna na kopírování obsahu konsoly, druhá na mazání obsahu konsoly. Po stisknutí mazání obsahu konsoly se vymažou z konsoly všechny výpisy kromě řádku informujícím o verzi MISYS-WEBu a řádku s administrátorem vloženými informacemi. Po stisknutí kopírování obsahu konsoly se do clipboardu uloží obsah konsoly v textovém formátu (tj. bez HTML tagů), který je možné vložit pomocí Ctrl + V (nebo pomocí menu přes pravé tlačítko myši) do libovolného textového editoru. Lze kopírovat i samostatné řádky, a to klikem kurzoru na určený řádek nebo řádky. Takto vybraný řádek/řádky se barevně označí, užitím ikony "Kopírovat obsah do schránky" se zkopíruje do schránky.
Stavový řádek
Stavový řádek
Stavový řádek webovského prohlížeče slouží v aplikaci MISYS-WEB k zobrazování aktuálních hodnot, které se mohou průběžně měnit. Jsou to souřadnice X a Y ve skutečných hodnotách na mapě, které odpovídají poloze myši na grafické ploše. Dále se zobrazuje aktuální měřítko zobrazení a aktuální úhel otočení obrazu.
Panel témat a území
Panel témat a území
Dialog pro výběr témat (mapových podkladů) a území se nachází v pravém fuknčním panelu. Výběr tématu nebo katastrálního území se provede zaškrtnutím jedné nebo více položek z nabízeného seznamu témat resp. území. Mezi tématy a územími se přepíná klikem do horní části panelu na texty Téma nebo Území. Potvrzení výběru se provede stiskem tlačítka Obnovení obrazu v Navigačním panelu. Po potvrzení se provede vykreslení příslušných mapových podkladů do zvolených katastrálních území na grafickou plochu. Funkční panel obsahuje před některými tématy nebo oblastmi ikonu označující, že zadané téma nebo oblast obsahuje další (podrobnější) členění. Stiskem této ikony se provede rozbalení příslušného tématu nebo oblasti na jednotlivé složky, z nichž některé opět mohou být složky. Tvar ikony pro rozbalený seznam se změní na . Za názvem některých témat a území se může objevit ikona s malým "i", která značí, že k danému tématu jsou k dispozici nějaké doplňkové informace. Klikem na tuto ikonu dojde k zobrazení doplňkových informací do nového okna. Pokud jsou schránky uzavřeny a uvnitř nich je vybrána nějaká položka, bude mít ikona schránky tvar . Výběr jednotlivých položek se provede jejich zatržením. Tento způsob zobrazení umožňuje vybrat celou skupinu pomocí zatržení ikony před schránkou. Ikona zaškrtnutí ("fajfka") označuje vybranou položku, křížek pak položku neaktivní (platí obecně; pokud není nadefinováno jinak). Pomocí kombinace kláves Shift+A nebo Shift+a nebo Shift+ Insert se provede zrychlené označení všech položek a pomocí kombinace kláves Shift+D nebo Shift+d nebo Shift+Delete se provede zrychlené odznačení všech položek. Je možné také označovat a odznačovat všechny položky pouze v aktuální záložce a to pomocí kombinace kláves Shift+Alt+ A nebo Shift+Alt+a nebo Shift+Alt+Insert. Podobně odznačení všech položek v aktuální záložce se provádí pomocí kombinace kláves Shift+Alt+D nebo Shift+Alt+d nebo Shift+Alt+Delete. Pomocí kombinace kláves Shift+F nebo Shift+f je možné v aktivní záložce vyhledávat. Při zadání kombinace musí být menu aktivní. Pokud není, je nejvhodnější kliknout myší na první řádek požadované záložky v menu. Po zvolení operace se objeví výzva pro zadání prvních několika znaků hledané položky. Při zadávání nezáleží na velikosti znaků a respektuje se diakritika. Pokud je nějaká položka nalezena, dojde k jejímu zvýraznění. Další položka se najde stisknutím klávesy F3. Informace o tom, že není žádná další položka nalezena se vypíše na konsoli.
Plovoucí menu
Plovoucí menu
Plovoucí menu slouží v systému MISYS-WEB zejména pro rychlé zadávání nejčastěji prováděných operací. Vyvolává se pravým tlačítkem myši kdekoliv v oblasti nad grafickou plochou. Z nejpoužívanějších funkcí byly do plovoucího menu zařazeny funkce Detail, Posun, Zvětšení 2x a Zmenšení 2x. Pomocí plovoucího menu lze také v Nastavení zapnout Poziční kříž, Grafické měřítko, Souřadnice, Směrovou růžici a Průhledné plochy pomocné kresby.
V některých funkcích se pomocí plovoucího menu provádí jejich ovládání a obsah plovoucího menu se mění v závislosti na druhu a průběhu operace. Jedná se zejména o výpočetní operace pro počítání vzdálenosti dvou bodů a operaci pro výpočet výměry.
Ovládání v grafice
Ovládání v grafice
V pravém horním rohu hlavního panelu se v závislosti na nastavení může zobrazit ovládání pro pohyb v grafické ploše. Pomocí ikon a lze toto ovládání zobrazovat a schovávat. Šipky slouží k pohybu do čtyř světových stran, pomocí plus a mínus u ikony lze měnit úhel pohledu (klik na tuto ikonu nastaví úhel pohledu na 0 stupňů), pomocí plus a mínus u ikony se mění měřítko pohledu (klik na tuto ikonu provede přehledku všech dat).
Horké klávesy
Horké klávesy
Některé často používané operace lze spustit i pomocí předdefinovaných kombinací kláves. Jednotlivé kombinace jsou popsány v nápovědě i popisce ke každé operaci. Pro správnou činnost horkých kláves musí být řízení v okamžiku stisku těchto kláves na hlavní zobrazovací ploše. Toho se docílí např. klikem myší do této plochy.
    Zde je seznam všech kombinací horkých kláves pro grafickou plochu:
  1. F3 = Dvojnásobné zvětšení výřezu
  2. F4 = Dvojnásobné zmenšení výřezu
  3. F5 = Přehledka všech vybraných dat
  4. F6 = Zapnutí/vypnutí grafického vstupu bodu
  5. F7 = Zapnutí/vypnutí kreslení pozičního kříže
  6. F8 = Zapnutí/vypnutí kreslení měřítka
  7. F9 = Zpět v mapě
  8. F10 = Vpřed v mapě
  9. F11 = Smazání pomocných kreseb
  10. Ctrl+Left = Posun doleva
  11. Ctrl+Right = Posun doprava
  12. Ctrl+Up = Posun nahoru
  13. Ctrl+Down = Posun dolů
  14. Ctrl+Alt = Zahájí obecný posun
  15. Ctrl+Klik tlačítkem myši = Funkce lupy
  16. Alt+F7 = Zobrazení bodů výkresu
  17. Ctrl+F5 = Změna barvy pozadí grafické plochy (černá/bílá)
  18. Dvojitý klik levým tlačítkem myši = Dvojnásobné zvětšení výřezu + vycentrování podle souřadnic kliku
  19. Kolečko na myši = pohybem od sebe se provádí přiblížení, k sobě se provádí oddalování
    Kombinace horkých kláves pro menu s výběrem témat a území:
  1. Shift+F = Hledání položky
  2. F3 = Hledání další položky
  3. Shift+A = Označení všech položek
  4. Shift+D = Odznačení všech položek
  5. Shift+Alt+A = Označení položek v aktuálním uzlu
  6. Shift+Alt+D = Odznačení položek v aktuálním uzlu
Hledání položky
Hledání položky
Pomocí kombinace kláves Shift+F nebo Shift+f lze vyhledávat položky v aktuální záložce v menu pro výběr témat a území. Při zadání kombinace musí být fokus na menu pro výběr témat a území. Pokud fokus není, je nejvhodnější kliknout myší na první řádek požadované záložky. Po zvolení operace se objeví prompt pro zadání prvních několika znaků hledané položky. Při zadávání nezáleží na velikosti znaků a respektuje se diakritika. Pokud je nějaká položka nalezena, dojde k jejímu zvýraznění. Další položka se najde stisknutím klávesy F3. Informace o tom, že není žádná další položka nalezena, se vypíše v novém okně.
Pro vyhledávání v aktuální záložce, vyhledávání obcí a katastrálních území lze využít i vstupního pole v horní části funkčního panelu. Zadávat lze jejich (i částečným) názvem nebo číselným kódem obce nebo k.ú..
Označení všech položek
Označení všech položek
Pomocí kombinace kláves Shift+A nebo Shift+a nebo Shift+Insert lze zapnout všechny položky v menu pro výběr témat a území.
Odznačení všech položek
Odznačení všech položek
Pomocí kombinace kláves Shift+D nebo Shift+d nebo Shift+Delete lze zrušit označení všech položek v menu pro výběr témat a území.
Označení všech položek v aktuálním uzlu
Označení všech položek v aktuálním uzlu
Pomocí kombinace kláves Shift+Alt+A nebo Shift+Alt+a nebo Shift+Alt+Insert lze zapnout všechny položky v aktuálním uzlu v menu pro výběr témat a území. Současně se označí i tento aktuální uzel.
Odznačení všech položek v aktuálním uzlu
Odznačení všech položek v aktuálním uzlu
Pomocí kombinace kláves Shift+Alt+D nebo Shift+Alt+d nebo Shift+Alt+Delete lze zrušit označení všech položek v aktuálním uzlu v menu pro výběr témat a území. Současně se zruší označení i tohoto aktuálního uzlu.
Poziční kříž
Poziční kříž
Pomocí klávesy F7 lze zapnout resp. vypnout kreslení pozičního kříže. Lze i přes plovoucí menu.
Kreslení měřítka
Kreslení měřítka
Pomocí klávesy F8 lze zapnout resp. vypnout kreslení grafického měřítka. Lze i přes plovoucí menu.
Souřadnice
Souřadnice
Pomocí plovoucího menu v Nastavení lze zapnout zobrazení souřadnic, měřítka a úhlu do pruhu nad konsolou.
Směrová růžice
Směrová růžice
Pomocí plovoucího menu v Nastavení lze zapnout zobrazení směrové růžice. Objeví se v levém horním rohu a ukazuje na geografický sever.
Průhledné plochy pomocné kresby
Průhledné plochy pomocné kresby
Pomocí plovoucího menu v Nastavení lze zapnout Průhledné plochy pomocné kresby. Po zapnutí se plochy pomocné kresby kreslí průhledně. Využívá se např. při kreslení ploch nad ortofotem.
Vytvoření detailu
Vytvoření detailu
Myší zadáme dva protilehlé body obdélníku, kterým definujeme požadovaný výřez. Tuto operaci lze také zadat z plovoucího menu.
Posun výřezu bodem
Posun výřezu bodem
Myší označíme střed posunu a v požadované vzdálenosti provedeme druhý klik myší. Tuto operaci lze také zadat z plovoucího menu nebo pomocí kombinace kláves Ctrl+Alt.
Funkce lupy
Funkce lupy
Levým nebo pravým tlačítkem myši klikneme do oblasti grafické plochy a současně stlačíme klávesu CTRL. V místě kliku se zobrazí lupa, ve které se grafický podklad zobrazí v 5x větším měřítku. Bylo-li zmáčknuto levé tlačítko myši, po uvolnění tlačítka lupa zmizí. Bylo-li zmáčknuto pravé tlačítko myši, po uvolnění tlačítka lupa zůstává zobrazena a je možné dále pracovat s grafikou. Funkce slouží např. pro porovnání různých míst v grafice. Lupa se odstraní zavřením jejího okna.
Posun výřezu nahoru
Posun výřezu nahoru
Zvolením tohoto tlačítka se výřez posune o polovinu obrazovky nahoru. Operaci lze také zadat pomocí kombinace kláves Ctrl+Šipka nahoru.
Posun výřezu dolů
Posun výřezu dolů
Zvolením tohoto tlačítka se výřez posune o polovinu obrazovky dolů. Operaci lze také zadat pomocí kombinace kláves Ctrl+Šipka dolů.
Posun výřezu vlevo
Posun výřezu vlevo
Zvolením tohoto tlačítka se výřez posune o polovinu obrazovky vlevo. Operaci lze také zadat pomocí kombinace kláves Ctrl+Šipka vlevo.
Posun výřezu vpravo
Posun výřezu vpravo
Zvolením tohoto tlačítka se výřez posune o polovinu obrazovky vpravo. Operaci lze také zadat pomocí kombinace kláves Ctrl+Šipka vpravo.
Předcházející výřez
Předcházející výřez
Vyvoláváme postupně předcházející výřezy. Tímto způsobem lze zobrazit až 10 předchozích výřezů. Inverzní funkce k následujícímu výřezu. Operaci lze také zadat pomocí klávesy F9.
Následující výřez
Následující výřez
Vyvoláváme postupně následující výřezy. Inverzní funkce k předcházejícímu výřezu. Operaci lze také zadat pomocí klávesy F10.
Otočení výřezu
Otočení výřezu
Ve funkčním panelu se objeví dotaz na zadání úhlu otočení. Popis a ovládání funkčního panelu je uveden ve Volbě úhlu otočení.
Zmenšení
Zmenšení
Zmenšení výřezu 2x. Tuto operaci je také možné zadat z plovoucího menu nebo pomocí klávesy F4.
Zvětšení
Zvětšení
Zvětšení výřezu 2x. Tuto operaci lze také zadat z plovoucího menu nebo pomocí klávesy F3.
Změna měřítka zobrazení
Změna měřítka zobrazení
Ve funkčním panelu se objeví dotaz na zadání měřítka výřezu. Popis a ovládání funkčního panelu je uveden ve Volbě měřítka.
Centrování výřezu
Centrování výřezu
Klikem myši určíme střed výřezu. Podle tohoto bodu se následně výřez vycentruje.
Základní přehledka
Základní přehledka
Slouží pro nastavení systému do výchozího stavu, přehledky všech dat.
Přehledka všech vybraných dat
Přehledka všech vybraných dat
Provede opsaný obdélník kolem všech aktuálně vybraných dat. Operaci lze také zadat pomocí klávesy F5.
Identifikace
Identifikace
Po zvolení operace se změní obsah funkčního panelu. Popis a ovládání funkčního panelu je uveden v Typ identifikace.
Výpočet vzdálenosti a směrníku dvou bodů
Výpočet vzdálenosti a směrníku dvou bodů
Jsou dva způsoby měření vzdálenosti - ze stanoviště a řetězením. Ze stanoviště znamená, že první bod měření zůstává pevně na jednom místě a uživatel může měřit libovolný počet vzdáleností od tohoto bodu všemi směry. Řetězením lze měřit kontinuálně bod po bodu. Oba dva typy měření se ovládají stejně. Prvním klikem se zvolí počáteční bod. Po zvolení koncového bodu se mezi oběma body vykreslí spojnice, zpravidla modrou barvou (možno nastavit v Nastavení parametrů). Na výstupní konsolu se vypíše údaj o vzdálenosti zvolených bodů a o jejich směrníku. Funkce měření dále pokračuje a na každý další klik se provede další zobrazení a výpočet od počátečního bodu. Zrušení posledního vloženého bodu lze provést přes plovoucí menu nebo pomocí klávesy backspace. Případné ukončení operace volíme stiskem pravého tlačítka a poté volbou z následně zobrazeného plovoucího menu. Výsledek vypsaný na konsolu ovlivňuje nastavení v sekci Jednotky. Výsledek tak může být v metrech nebo v kilometrech, zobrazen na žádné, jedno nebo dvě desetinná místa a v neposlední řadě lze oddělovat ve výsledku tisíce mezerou. Barvu a šířku čáry, kterou se měření provádí v hlavním panelu lze nastavit v sekci Nastavení aplikace v Nastavení parametrů.
Výpočet výměry
Výpočet výměry
Plochu lze vypočítat třemi různými způsoby, a to:
  1. zadáním plochy body
  2. identifikací obvodové linie plochy
  3. klikem do plochy
ad 1) Každým klikem se zvolí jeden bod ohraničující výslednou plochu. Mezi každými dvěma body se kreslí spojnice, zpravidla modrou barvou (možno nastavit v Nastavení parametrů). Operace se ovládá z plovoucího menu, které vyvoláme stiskem pravého tlačítka myši. Z plovoucího menu můžeme zrušit posledně zadaný bod (lze i pomocí klávesy backspace), zrušit celou operaci nebo uzavřít vytyčovanou plochu. Pokud provedeme uzavření plochy, mezi posledně zadaný a počáteční bod se vykreslí spojnice a na výstupní konsolu se vypíše údaj o vytyčené ploše.
ad 2) Po zvolení této operace se kurzor změní na identifikační kříž, kterým označíme obvodovou linii požadované plochy. Pokud je plocha uzavřena (počáteční a poslední bod linie jsou totožné), výsledná výměra se zvýrazní zpravidla modrou barvou a vypíše se na konsolu. Pokud není plocha uzavřena, můžeme ji uzavřít či dokreslit stejným způsobem jako v případě 1.
ad 3) Obecné chování výpočtu výměry pomocí kliku do plochy v praxi znamená výběr jedné ze tří možných funkcí (plochy obecně, dílčí plochy parcel a plochy parcel), navíc případné zatrhnutí možnosti "zobrazit lomové body plochy", "měnit barevnou výplň ploch" nebo "zapnout mazání předchozího výběru". Lomové body plochy zobrazí po obvodové linii plochy vrcholové body pomocí bílých kruhů s černou obvodovou linií. Měnit barevnou výplň znamená, že se každá další označená plocha vybarví odlišnou barvou s tím, ze přislušnou barvou se označí i výměra ve výpise konsoly. Zapnutí mazání předchozího výběru znamená, že se v hlavním panelu zobrazí pouze poslední vypočítaná plocha a předchozí plocha bude smazána.
Pro snazší pochopení výpočtu výměry pomocí kliku do plochy poslouží následující obrázky. Obecnou situaci znázorňuje obrázek parcely s vnitřní kresbou a s osou koleje protínající tuto parcelu.
area_original.png, 2.49 kB
Výměra plochy klikem do plochy lze provést třemi způsoby (viz. výše).

Plochy obecně znamená, že po kliku do plochy funkce spočítá nejmenší možnou ohraničenou plochu bez ohledu na typy čar.
area_section.png, 2.43 kB
Výpočet dílčích ploch parcel vypadá tak, že funkce bere v potaz pouze parcely katastrální mapy a jejich vnitřní kresbu. Pomocí této funkce lze proto počítat zvlášť části jedné parcely, například zastavěnou plochu parcely, zahradu parcely atd.
area_parcela_vnitrni.png, 2.25 kB
Funkce plochy parcel počítá výměru celé jedné parcely bez ohledu na ostatní čáry protínající tuto parcelu.
area_parcela.png, 2.63 kB

Pro všechny výše zmíněné způsoby výpočtu plochy platí následující:
1. ve výpočtu lze pokračovat tak, že následující plocha je k první vypočtené ploše přičtena nebo odečtena v závislosti na volbě v sekci "2. Pokračování ve výpočtu po uzavření polygonu", nebo bude každá další výměra začínat nezávisle na předchozím výpočtu.
2. v sekci "3. Jednotky" je možné zvolit jednotky, ve kterých se výsledek zobrazí (m2, ha, km2), počet desetinných míst výsledku (0, 1, 2) a zda se má výsledek zobrazit s oddělenými číslicemi po tisících.
3. měřeným plochám lze nastavit průhlednost v sekci "4. Transparentnost ploch". Používá se pro zviditelnění podkladových dat (zejména rastrů) pod měřenými plochami. Výsledek je v grafické ploše patrný pouze při zapnutí volby "Zapnout průhledné plochy pomocné kresby" v plovoucím menu v sekci "Nastavení". Jinak je průhlednost ploch pomocné kresby patrná v Náhledech během tisku, kde lze taktéž nastavit. Konečně je možné nastavit průhlednost ploch pomocné kresby globálně v Nastavení aplikace v sekci Tisk.

Je nutné si uvědomit, že výpočet plochy parcely klikem neznamená, že výsledná vypočtená plocha bude nabývat stejné hodnoty jako výměra uvedená v ISKN. Stejně tak se nemusí hodnota součtu dílčích ploch parcely rovnat hodnotě, kterou vypočítá funkce plocha parcely (vliv zaokrouhlování, přesnost bodů atd.)
Smazání pomocné kresby
Smazání pomocné kresby
Smaže všechny pomocné kresby, které se mohou vytvořit během zadávání plochy nebo vzdálenosti dvou bodů. Operaci lze také zadat pomocí klávesy F11.
Hledání textu v grafice
Hledání textu v grafice
Provede vyhledání textových elementů v zobrazených mapových podkladech podle zadané specifikace. Pro vyhledání lze použít hvězdičkovou konvenci (*,?). Při zápisu podmínky ZÁLEŽÍ na velikosti písmen. Zadávací podmínka se zapisuje do funkčního panelu. Po vyhledání se zvýrazní všechny nalezené texty pomocí identifikačních bodů, vytvoří se nový výřez - opsaný obdélník kolem všech nalezených bodů a první z nalezených textů se obarví červenou barvou. Pokud je počet nalezených textů větší než jeden, provede se zobrazení dialogového panelu se seznamem všech nalezených textů. Při posunu na některý z nich se provede jeho obarvení. V dialogu se nacházejí čtyři tlačítka. Střed - provede umístění aktuálního textu do středu obrazovky, Přehledka - provede detail přes všechny nalezené texty, Výpis - detailní výpis podrobných údajů o nalezeném textu (souřadnice, počet bodů, vrstva atd), Konec - ukončení dialogu. Pokud při hledání textů dojde k chybě, vypíše se obsah chybového hlášení na konsolu.
Tisk/Export grafické informace
Tisk/Export grafické informace
Do nového okna se vygenerují grafické informace podle zadané hodnoty DPI. Pro znázornění se provádí náhradní zobrazení v DPI obrazovky. Okno s náhradním zobrazením je možné zvětšit na celou obrazovku aby byla vidět celá kresba. Kvalita náhradního zobrazení nevypovídá nic o kvalitě tištěné resp. ukládané informace. Směrodatné je pouze umístění a velikost kresby. Uložení grafické informace do souboru na disk se provede kliknutím pravého tlačítka myši do náhradního zobrazení a zvolením "uložit jako". Při zobrazení tištěné informace se kromě toho zobrazí základní nastavení pro tisk, jehož změny se projeví jen pro tento tisk. Pokud se požaduje, aby se změněné hodnoty staly hodnotami výchozími, je třeba stisknout tlačítko Nastavit jako výchozí. Totéž nastavení se dá provést pomocí operace nastavení v podsekci tisk. Tiskový výstup obsahuje v horní části žlutý pruh, na který je možno kliknout myší a změnit popisku tiskového výstupu. Při změně některých parametrů tisku je třeba vždy znova stisknout tlačítko Náhled a obraz vygenerovat znovu s novými hodnotami. Po provedení tisku se zobrazí nastavení tisku operačního systému Windows. Zde musí souhlasit orientace tisku s orientací vygenerovaného obrazu. Velikost tisku je optimalizována pro implicitní nastavení záhlaví a zápatí v operačním systému Windows a při implicitním nastavení okrajů tisku 19,05 x 19,05 x 19,05 x 19,05 mm. Velikost rozměrů kresby byla zvolena 180 x 130 mm tak, aby se tisk vešel na jednu stranu zvoleného formátu pro většinu známých druhů tiskáren, a to jak na výšku, tak na šířku. Při změně záhlaví, zápatí či změně okrajů papíru v operačním systému Windows je možné upravit rozměry kresby v MISYS-WEBu tak, aby zaplnily co největší plochu papíru. Doporučené rozměry kresby jsou 180x130 mm pro tisk na výšku a 205x130 mm při tisku na šířku. Před finálním provedením tisku z dialogu pro tisk v operačním systému Windows je ještě třeba zatrhnout volbu pro tisk pouze aktuálního rámce a poté uskutečnit tisk. Jestliže pro některé druhy zaplňuje výsledná kresba příliš malou plochu papíru nebo se naopak potisklo více stránek papíru než jedna, je třeba provést patřičnou korekci rozměrů kresby. Při tisku formátů A3, A2, A1 a A0 rozměry udávají velikost formátu A4, z kterého se rozměry pro formát A3 resp. A2 resp. A1 resp. A0 odvozují.
Tisk/Export grafické informace
Tisk/Export grafické informace
Pro bezchybný tisk je nutné nastavit okraje tak, jak jsou nadefinovány v internetovém prohlížeči.Nastavení okrajů internetového prohlížeče se zjistí takto:
  • v IE: Soubor - Vzhled stránky - Okraje (mm)
  • v Mozille: Soubor - Vzhled stránky - záložka Okraje a Záhlaví/zápatí
  • v Opeře: Soubor - Volby tisku... - Okraje stránky (v cm)
  • v Safari: File - Page Setup - Okraje (mm)
Tyto hodnoty se vyplní do daných políček.
Kresba [mm] označuje standardní rozměry formátů papíru v milimetrech. Pomocí tlačítka Spočítat max. rozměry se přepočítá implicitní hodnota tak, že se od maximálních rozměrů odečtou výše zadané okraje a rozměr rámečku (možnost tisku s rámečkem či bez).
Výstupní formát definuje formát velikosti papíru. Nabývá hodnot A4, A3, A2, A1 a A0 s možnostmi tisku na šířku nebo na výšku.
Rozlišení tiskárny [DPI] nabývá buď přednastavených hodnot, tj. 100, 200, 300, 400, 500, 600, nebo lze zadat hodnotu libovolnou do vstupního textového pole. Optimální hodnota pro tisk je 300 DPI.
Transparentnost pomocné kresby umožňuje nastavit průhlednost pomocné kresby v intervalu 0 - 100 %.
Vertikální rektifikace tiskárny umožňuje upravit tiskový výstup ve vertikálním směru v intervalu 0.5 - 2.
Horizontální rektifikace tiskárny umožňuje upravit tiskový výstup v horizontálním směru v intervalu 0.5 - 2.
Způsob tisku definuje umístění a měřítko tištěné plochy. Nabývá tří hodnot:
  • akt. měřítko a střed - vytiskne nadefinovanou stránku v měřítku, ve kterém je grafika zobrazena se středem stránky shodným se středem v grafice
  • výřez zaplní papír - vytiskne data v grafice tak, aby se všechna zobrazená data vytiskla; měřítko se přepočítá odpovídajícím způsobem
  • pokládání papíru - po výběru měřítka (buď z předdefinované řady nebo ručním zadáním v textovém poli) a stisknutím tlačítka se v grafické ploše zobrazí obdélník tištěné stránky. Polohu tohoto obdélníka lze upravit opětovným stisknutím tlačítka , identifikovat pomocí myši jeden z rohů obdélníka a dalším klikem do plochy tak určit novou polohu obdélníka. Zobrazený obdélník lze smazat pomocí tlačítka . Pro tisk souvislého území na více listů papíru slouží čtyři ikony - , , a . Po stisku jedné z těchto ikon se zobrazí tištěný obdélník v odpovídající poloze v navazujících souřadnicích tak, aby ve výsledku vznikl pás bez mezer. Pro jakoukoliv další změnu tisku je nutné nejdříve smazat zobrazený tištěný obdélník v grafické ploše pomocí tlačítka , poté provést změny v nastavení a konečně zmáčknout tlačítko .
Další volby ovlivňující tiskový výstup představují checkboxy:
  • zobrazení parametrů - do nového okna zobrazí tiskové parametry, např. rozlišení, orientaci papíru apod.
  • tisknout s nadpisem - možnost nadpisu tiskového výstupu, který lze v následně vygenerovaném okně modifikovat
  • tisknout s rámečkem - tiskový výstup orámovaný šedým lemováním se šířkou 1 pixel
  • tisknout s měřítkem - vypsání měřítka do tiskového výstupu
Samotný tisk se provádí stlačením tlačítka Náhled / Tisk, kdy se do nového okna vygeneruje tiskový výstup podle uživatelem definovaných požadavků. Odeslat stránku na tiskárnu lze jednoduše stisknutím tlačítka Tisk v levém horním rohu tištěné stránky. Před samotným tiskem velmi doporučujeme udělat náhled před tiskem přes Soubor - Náhled... (v IE) nebo Soubor - Náhled tisku (v Mozille) a zkontrolovat, zda tisk vypadá podle představ uživatele.
Pro nastavení rektifikace tiskárny slouží tlačítko Testovací tisk, které vygeneruje obrázek spolu s pravidelnou sítí čar. Tyto čáry by měly být na vytištěném papíře vzdáleny 1 cm. Pokud tomu tak není, je potřeba rektifikovat tiskárnu vyplněním příslušných políček v dialogu Tisku (např. pokud budou od sebe vzdáleny 1.2 cm ve vodorovném směru a 0.9 cm ve svislém, je potřeba nastavit horizontální rektifikaci na 0.8 a vertikální na 1.1).
Způsob provádění výpočetních operací
Způsob provádění výpočetních operací
Po kliku myší během výpočetních operací se provede identifikace bodem a zadaný bod se umístí na nejbližší skutečný bod na mapě. Umísťování takovýchto bodů je pomalejší než při grafickém snímání. Tato ikona je dvoupolohová. Její druhá poloha a popis následuje.
Provádění výpočetních operací pouze nad graficky snímanými body. Po kliku myší během výpočetních operací se provede umístění bodu přesně do místa kliku a výsledné výpočty jsou v důsledku toho pouze orientační, protože nemají přímou vazbu na skutečné body. Jejich umísťovaní je však velmi rychlé.
Nastavení systému
Nastavení systému
Po zvolení operace se vytvoří nové okno. Popis a ovládání je popsáno v Nastavení parametrů.
Volba úhlu otočení
Volba úhlu otočení
Funkční panel s volbou úhlu otočení se zobrazí po zvolení operace Otočení z panelu nástrojů. Požadovaný úhel otočení se vybere buď zatržením některé z předdefinovaných hodnot nebo vepsáním požadovaného úhlu do zobrazeného vstupního pole. Po potvrzení výběru úhlu otočení se provede překreslení stávajících dat podle zvoleného úhlu otočení. Nastavení datového podkladu do původní polohy se provede zadáním úhlu otočení 0 nebo pomocí návratu o jeden krok zpět stisknutým z panelu nástrojů. Nastavený aktuální úhel otočení se zobrazuje na stavovém řádku webovského prohlížeče.
Volba měřítka a středu
Volba měřítka a středu
Funkční panel s volbou měřítka a středu se zobrazí po zvolení operace Měřítko a střed z panelu nástrojů. Požadované měřítko se vybere buď zatržením některé z předdefinovaných hodnot nebo vepsáním požadovaného měřítka do zobrazeného vstupního pole. Po potvrzení výběru měřítka se provede překreslení stávajících dat ve zvoleném měřítku. Klikem myší do grafické plochy lze zadat zároveň i střed výřezu. Při takovémto kliku se do konsoly zobrazí hodnoty souřadnic kliku ve formátu JTSK i WGS. Nastavené aktuální měřítko se rovněž zobrazuje na stavovém řádku webovského prohlížeče. Ve formuláři je též možné provést nastavení středu výřezu na konkrétní hodnotu souřadnic JTSK nebo WGS. Po zobrazení formuláře jsou ve vstupních polích zobrazeny hodnoty souřadnic středu ve formátu JTSK a WGS aktuálně zobrazeného mapového výřezu. Jejich případná změna způsobí přemístění středu výřezu na tyto hodnoty souřadnic a do středu obrazovky se zobrazí značka zvýrazňující zadané souřadnice. Po najetí kursorem myši na tuto značku se vypíše kontextová nápověda s hodnotami souřadnic.
Nastavení tisku
Nastavení tisku
Okno pro nastavení tisku se zobrazí po zvolení operace Tisk z panelu nástrojů. Pro generování tiskového výstupu je třeba zvolit rozměry kresby pro zadaný zobrazovací formát, typ orientace výkresu, hustotu tisku a způsob provedení tisku. Volbu provedeme zatržením jedné z předdefinovaných možností, které panel nabízí. Po potvrzení tlačítkem se provede uložení parametrů.
Výběr a nastavení vrstev
Výběr a nastavení vrstev
Funkční panel pro výběr a nastavení vrstev obsahuje seznam všech vrstev v tématech. Výběr příslušných vrstev se provede klikem myši na název vrstvy. Více vrstev se označuje klikem a stlačením tlačítka Shift nebo Ctrl. Pro rychlou práci se seznamem vrstev je funkční panel vybaven tlačítky pro označení všech vrstev, pro odznačení všech vrstev a pro záměnu označených vrstev s neoznačenými. Potvrzení výběru se provede stiskem tlačítka OK ve spodní části dialogu. Jeho stornování se provede stiskem tlačítka Zpět. Při potvrzení výběru se provede okamžité překreslení grafické plochy podle zvolených vrstev.
Typ identifikace
Typ identifikace
Funkční panel pro zadání způsobu identifikace se zobrazí po zvolení operace Identifikace z panelu nástrojů. Umožňuje identifikovat na mapě různé entity a provádět jejich grafické zobrazování na mapě nebo případně jejich textový výpis na konsolu. Ve funkčním panelu můžeme provést pomocí zatržení výběr jedné z pěti možností identifikace entity (objekt, linie, text, bod, plocha). Režim identifikace je patrný ze změny tvaru kursoru v oblasti nad grafickou plochou (nitkový kříž). Poté se provede klik levým tlačítkem myši nad požadovanou entitou. Pokud se nepovede entitu identifikovat, oznámí se neúspěch pomocí zvukového signálu. Pokud je identifikace úspěšná, zobrazí se buď identifikovaná entita v mapě nebo se zobrazí dialog při nejednoznačném výběru. Posunem po jednotlivých položkách seznamu (výkres:vrstva) se provádí vykreslování jim odpovídajících entit do mapy. Po stisku tlačítka Výpis se také vypíše text na konsolu.
V tomto dialogu je ještě možné zapnout zobrazení popisu jednotlivých prvků výkresu a to buď přímo ve výpisu na konsolu při identifikaci nebo do kontextové nápovědy (tooltipu).
V případě zájmu o zobrazení popisu prvků je možné zadat typ vypisované informace z popisu prvků:
  1. informace na bodě - vypsat všechny nebo pouze výšku bodů
  2. atributy objektu - vypsat všechny nebo vypsat konkrétní atributy vyjmenováním
  3. informace na linii - vypsat délku linie nebo výšku vrstevnic
ad 1) výšky bodů má smysl zobrazovat tam, kde jsou mapové podklady s touto informací k dispozici
ad 2) defaultně je zatržen výpis všech atributů, pokud není výběr specifikován v ini souboru v sekci [TIPS]; zobrazení atributů lze úplně zrušit výběrem možnosti "Nezobrazovat popisy prvků"; pokud byl výběr atributů specifikován v ini souboru, lze obnovení původního nastavení provést kliknutím na tlačítko Výchozí hodnoty; vypsání konkrétních atributů lze specifikovat výčtem atributů do textového pole
ad 3) výšky vrstevnic má smysl zobrazovat tam, kde jsou mapové podklady s touto informací k dispozici
Pokud je zadán výběr zobrazení do tooltipu, je nutné ještě zadat měřítko, od kterého se budou informace zjišťovat. Jestliže se pak najede kursorem myši na některý prvek, který obsahuje informaci a měřítko výřezu je menší nebo rovno zadanému, vypíše se do kontextové nápovědy tato informace. Přitom není nutné provádět klik do grafické plochy.
Pokládání rastrových značek
Pokládání rastrových značek
Operace slouží pro umístění zvolené rastrové značky na vybranou souřadnici do grafické plochy. Výběr rastrové značky se provede kliknutím myši na příslušnou ikonu a potom kliknutím do grafické plochy na příslušné místo, kam se žádá značka zobrazit. Můžeme položit naráz libovolné množství značek na různá místa, dokud se operace neukončí tlačítkem Zpět nebo vybráním jiné operace, která mění obsah funkčního panelu. Uložené značky je možné spolu s mapovým podkladem vytisknout. Zrušení značek se provede stiskem ikony pro operaci smazání pomocné kresby z panelu nástrojů. Pozor na to, že značky mají různé definiční body, kterými se pokládají na zadané místo v mapě. Například šipky mají pravý horní, vlajky levý dolní, špendlíky střed dolního okraje a auta střed obrázku.
Nastavení parametrů
Nastavení parametrů
Činnost některých funkcí systému lze ovlivňovat pomocí různých nastavení. Nové okno pro nastavení parametrů se zobrazí po zvolení operace Nastavení z panelu nástrojů. V levé části okna jsou čtyři tlačítka pro zvolení skupiny parametrů, které spolu tématicky souvisejí.

Pro skupinu "Grafické okno" jsou to parametry:
Barva pozadí Umožní změnu barvy pozadí hlavního rámu z černé na bílou a naopak. Používá se u detailů, které mohou být v některém barevném provedení hůře čitelné. Při tisku se nastavuje barva pozadí z důvodů šetření toneru tiskárny automaticky na bílou.
Zobrazovat seznamy souřadnic U každého bodu jsou zobrazeny souřadnice.
Zobrazovat vektorovou kresbu Má se zobrazovat vektorová kresba podle hodnot, které jsou jí přednastaveny. Volí se např. zda zobrazovat podle vrstev nebo kreslicích klíčů, zda na každý bod výkresu pokládat zvýrazňující značku atd. Hodnoty jsou přednastaveny tak, aby aplikace fungovala korektně. Doporučujeme uvedené hodnoty neměnit. Případné změny provádějte pouze s dobrou znalostí věci. Podrobný popis jednotlivých parametrů je možné nalézt v různých příručkách k tomuto systému.
Zobrazovat barevné rastry Platí totéž co pro předchozí skupinu.
Zobrazovat černobílé rastry Platí totéž co pro předchozí skupinu.
Zobrazovat síť křížků Pro lepší orientaci ve výkresech je možné si zobrazit pomocnou ortonormální síť křížků, která se zobrazuje přes všechny grafické podklady.
Grafická nastavení platná i pro orientační přehledku Určuje, že všechna nastavení pro grafiku se promítnou i v orientační přehledce.
Výstupní formát obrazu Určuje formát obrazu generovaného serverem (GIF, JPEG, PNG8, PNG24).

Pro skupinu parametrů "Nastavení aplikace" to jsou parametry:
Režim navigačního okna Umožňuje identifikovat v orientační přehledce klikem myši nebo provádět detail pomocí taženého obdélníku. Zvolený detail se poté zobrazí v hlavním rámu. Oba režimy orientační přehledky se liší různým tvarem kursoru myši v oblasti nad orientační přehledkou.
Zvýrazňování dohledaných objektů Umožňuje měnit tvar, barvu a velikost bodů, pomocí kterých se provádí zvýraznění např. vybraných parcel v mapě nebo zobrazení čísel orientačních v aplikaci ZUZI (nebo UIR-ADR) a nebo nastaví jejich zvýraznění vybarvením plochy (u parcel).
Barva pomocné kresby Umožňuje měnit barvu pomocné kresby, která se vytváří při výpočtu vzdálenosti dvou bodů a při výpočtu plochy.
Šířka čáry pomocné kresby Umožňuje měnit šířku čáry pomocné kresby, která se vytváří při výpočtu vzdálenosti dvou bodů a při výpočtu plochy v rozmezí 1 až 7 pixelů.
Styl komponent aplikace Umožňuje nastavit velikost ikon a typ ikon v aplikaci. Velikosti je možné vybírat z 20x20, 25x25 a 30x30 pixelů. Styl modrý vzhled 20x20 a modrý vzhled 25x25 jsou z důvodu zachování kompatibility se staršími verzemi. Styly oranžová sada, šedá sada a modrá sada odkazují na barvu ikon aplikace.
Jazyk aplikace Umožňuje měnit jazyk aplikace mezi češtinou, slovenštinou, angličtinou a španělštinou.

Pro skupinu parametrů "Nastavení tisku" to jsou parametry:
Kresba Umožňuje nastavit skutečné rozměry kresby pro formát A4 tak, aby se respektovaly nastavené okraje a tvar záhlaví a zápatí v internetovém prohlížeči.
Formát Umožňuje nastavit výstupní formát papíru a jeho orientaci. K dispozici jsou formáty A4, A3, A2, A1 a A0 v obou polohách orientace.
Rozlišení Umožňuje měnit hustotu bodů pro výstup na tiskárně. Obecně platí, že čím je počet DPI vyšší, tím je obraz kvalitnější (ale také déle trvá jeho vytváření).
Transparentnost pomocné kresby Umožňuje nastavit průhlednost ploch pomocné kresby v intervalu 0 - 100 %.
Vertikální rektifikace tiskárny Umožňuje upravit tiskový výstup ve vertikálním směru v intervalu 0.5 - 2.
Horizontální rektifikace tiskárny Umožňuje upravit tiskový výstup v horizontálním směru v intervalu 0.5 - 2.
Způsob tisku Umožňuje změnit způsob provedení tiskového výstupu. K dispozici je volba tisku v měřítku, které je nastavené na obrazovce, nebo volba výstupu, kde se zobrazená informace vytiskne tak, aby celá zaplnila plochu papíru.
Před tiskem zobrazit parametry Umožňuje před tiskem zobrazit parametry právě probíhajícího tisku, jako je způsob tisku, rozlišení a orientace papíru.
Vytisknout i s nadpisem Umožňuje vytisknout stránku i s nadpisem. Implicitně je nastaven text "MISYS-WEB - tiskový výstup", který lze v Náhledu tisku změnit.
Vytisknout i s rámečkem Umožňuje vytisknout stránku s šedým lemováním širokým 1 pixel.
Vytisknout i s měřítkem Umožňuje vytisknout stránku s měřítkem v zápatí.

Nastavení zvolených parametrů se potvrdí stiskem tlačítka Potvrdit. Poté se okamžitě aplikují zvolené parametry.
Změny rámců aplikace
Změny rámců aplikace
Systém se skládá z hlavního panelu, panelu nástrojů, orientační přehledky, funkčního panelu a konsoly. Pomocí operace pro změny rámců je možné jednotlivé komponenty aplikace skrývat nebo je zobrazovat v dvojnásobné velikosti. Zatržením příslušné volby v dialogu dojde ke skrytí nebo zobrazení příslušné komponenty. Jestliže se skryje panel nástrojů a zruší se i tento dialog, opětovné zobrazení se provede klikem do grafické plochy a poté stisknutím tlačítka Esc.
Odkaz na mapu
Odkaz na mapu
Stiskem tlačítka Zapsat odkaz na konsolu se vytvoří URL odkaz na aktuální mapový výřez. V prohlížečích Internet Explorer se toto URL uloží zároveň i do clipboardu (pokud je povolena položka 'Povolit přístup pro programování do schránky', která je v Možnosti Internetu - Zabezpečení - Vlastní úroveň - sekce Skriptování). Aby toto bylo funkční v prohlížeči Mozilla Firefox, je třeba nejprve nastavit "signed.applets.codebase_principal_support" na "true". Do řádku adresy se napíše a posléze potvrdí about:config, v načtené stránce se patřičná hodnota změní. Také to lze nastavit ve složce user profile přidáním řádku user_pref("signed.applets.codebase_principal_support",true); v souboru pref.js. Pokud se URL nezdaří uložit do clipboardu, lze odkaz zapsaný na konsolu označit myší (buď pomocí posunu myši se stisknutým levým tlačítkem nebo trojklikem), zkopírovat a vložit do nového okna prohlížeče. Při vytváření odkazu se respektují všechna nastavení aplikace, včetně jazykové mutace, formátu výstupního obrazu atd. Pokud má odkaz sloužit k jednoduchému zobrazení, které se zasílá jinému uživateli, lze s výhodou použít jednodušší variantu aplikace. Jednodušší aplikace může buď využívat podpory jazyka Java nebo to může být jen obrázek s jednoduchou navigací - uživatel pro jeho shlédnutí nemusí mít nainstalovánu JVM.
WMS
WMS
Klikem na ikonu ve funkčním panelu se otevře dialog na připojení dat z WMS serveru. Do pole URL se napíše základní URL připojovaného WMS serveru (systém si automaticky doplní request=getcapabilities&service=wms). Pokud je v ini souboru definována sekce [wms.servers] s WMS servery, systém tyto servery nabídne po dvojkliku do pole URL. Po stisku tlačítka Připojit se zobrazí nabízený formát dat, seznam dostupných vrstev a nastavení průhlednosti vrstvy. Vrstvy lze vybrat klikem na název vrstvy, s výhodou lze využít multivýběru pomocí Ctrl/Shift + klik. Průhlednost se mění pomocí táhla a nabývá hodnot 0 (zcela průhledné) - 100 (zcela neprůhledné). Po stisku tlačítka OK se systém připojí k WMS serveru a zobrazí vybraná data.
Od WMS serveru se uživatel odpojí stiskem tlačítka Odpojit. Zavření dialogu se provede stiskem tlačítka Zpět.
Pokud je připojen WMS server, který poskytuje informace o objektech v zobrazených datech, klikem na ikonu ve funkčním panelu se přepne kurzor do modu identifikace a následným klikem na objekt v grafické ploše se do nového okna vypíše informace o objektu. V případě, že WMS server informace o objektech nenabízí, se vzhled ikony změní na .
Vzhled závisí na nastavení konkrétního projektu !